Prague International Streetball Cup 2019

Roman-R o Humpolci, „dvojitým“ zranění či ambicích v basketu 3x3

Roman střílí při vyřazováku se Zlatým podrazem.

Roman střílí při vyřazováku se Zlatým podrazem.

09.09. 18:03:52 Tým Humpolec Bernard obhajoval zlato na Prague International Streetball Cupu, ale nakonec se letos musel spokojit se stříbrnou pozicí. Jedním z novejch hráčů v týmu pro turnaj byl i ostřílenej trojkovej mazák Roman Radovskii, jenž (ne)jen o samotným mezinárodním turnaji poutavě vypráví v interview.

Romane, na Prague International Streetball Cupu 2019 jsi s Humpolcem vybojoval druhý místo. Jak si tohoto umístění ceníš?
Cením si toho opravdu hodně. Dostal jsem šanci zahrát si basket 3x3 v top týmu a ještě se nám podařilo vybojovat stříbro. Škoda, že kvůli mému zranění a zdravotním problémům kluků se nám nepovedlo předvést ještě lepší výkony a obhájit tak prvenství.

Byl to doposud Tvůj největší úspěch, kterej jsi na turnajích pořádanejch Streetball manií vybojoval?
Ano. Co se týče turnajů Streetball manie, tak to byl můj největší úspěch - a dá se říct, že to byl druhý největší úspěch i v mé kariéře v rámci basketu 3x3. Na prvním místě bude zápas proti týmu ze světový špičky, Novému Sadu, na Prague Masters 2018. Ten zápas jsme bohužel prohráli, ale prohrát zápas se skóre 19:21 proti nejlepšímu týmu 3x3 na světě není špatný. (usměje se)

Kdo byl v Tvejch očích na letošním turnaji nejtěžší soupeřem? Byl to právě Váš finálovej přemožitel Inanomo Moscow z Ruska?
Všichni soupeři byli silný, ale nejtěžším byl právě Inanomo Moscow. Tenhle tým byl loni v top 15 žebříčku FIBA 3x3. Tihle borci už trojkovej basketu hrají dlouho a jsou zkušení. Jsem taky Rus, takže jsem si s nima po turnaji promluvil a zjistil jsem, že oni měli obrovskou motivaci vyhrát. Vypadli z top 20 rankingu FIBA 3x3, tím pádem jim FIBA neproplácí cestu.

A navrch jim ještě ruská basketbalová federace řekla, že pokud se nedostanou zpátky aspoň do top 20 podle tohoto rankingu, tak jim nebudou dávat peníze na cesty či turnaje. Takže hráči i tak do Prahy přiletěli na svý vlastní náklady a ani neměli hotel, aby ušetřili. Takže za mě Inanomo Moscow měli větší motivaci vyhrát - a to byla jich hlavní síla!

V průběhu turnaje sis přivodil zranění kolene. Dohrál jsi turnaj jen se sebezapřením a velkým omezením? A jak se Tvoje zranění vyvíjí aktuálně?
Zranil jsem se ve třetí minutě prvního utkání. Odjel jsem do nemocnice a řekli mi, že nejspíš mi vypadla čéška a vrátila se zpátky. Doporučili mi dát si 14 dní pauzu. No a já jsem se asi pět minut rozmýšlel: Co teď? Dostal jsem šanci zahrát si za Humpolec, nemůžu je v tom nechat. Tak jsem se rozhodl na turnaj vrátit a dohrát ho.

I přes to, že jsem hrál s velkým omezením, tak v semifinále jsem špatně vyskočil a celá situace se zhoršila a nemohl jsem skoro ani chodit. Nějakým způsobem jsem turnaj dohrál a další ráno jsem nemohl udělat skoro žádnej pohyb nohou. Jel jsem do nemocnice a vytáhli mi z toho 60 mililitrů krve. Nejdřív měli doktoři podezření na natržený přední křížový vaz, ale naštěstí vazy mám v pořádku. Mám distorzi (podvrtnutí) kolena. Takže k basketu se vrátím zhruba za dva měsíce.

Je šance, že budeš s Humpolcem jezdit i na další turnaje, nebo to byla pouze jednorázová výpomoc? Bavil ses třeba o týhle možnosti s kapitánem týmu Ondrou Dygrýnem?
Šance je docela velká. Záleží, jak na tom budou kluci zdravotně - a hlavně, jestli ještě vůbec budou chtít hrát. Každý hráč má rodinu, práci a nejsou mladí.

Fanoušci Tě mohou na našich turnajích vídat dlouhodobě. Co Tě na streetballu/trojkovým basketu nejvíc přitahuje a baví?
Basket 3x3 má svoji atmosféru. Taková rodinka. Je tam hudba, zábava a hodně známých.

Máš do budoucna nějaký osobní cíle v trojkovým basketu?
Doufám, že se mi jednou podaří zahrát si i za reprezentační tým.

Vzpomeneš si ještě, kdy jsi odehrál svůj první streetballovej turnaj? A bylo to případně na některým z našich podniků?
To si pamatuju. Bylo to v roce 2017 na Labském streetbalovém poháru v Děčíně. Skončili jsme v prvním kole play-off.

Jaký jsou v Tvejch očích nejmarkantnější rozdíly mezi trojkovým a pětkovým basketem? A jak Ti třeba pomáhá trojkovej v přípravě na klasickou sezonu?
Hlavní rozdíl je ten, že v trojkovém basketu má hráč víc prostorů a celkově je hra tvrdší a rychlejší než v pětkovým. Trojkovej basket mi pomáhá v tom, že si zvykám na větší tlak obránců, tvrdší hru a pomáhá to zlepšovat se ve hře jeden na jednoho.

Budeš v nový sezoně znovu hájit barvy prvoligovýho Vyšehradu, nebo Tě oslovil nějakej klub z nejvyšší soutěže? A byl jsi třeba přes léto někde na zkoušce?
Byl jsem na zkoušce v Děčíně a v Ústí, ale nedopadlo to. Jak kvůli tomu, že studuji v Praze, tak i kvůli zranění. Takže letos si bohužel v Kooperativa NBL nezahraju, ale měním tým a budu hájit barvy prvoligovýho týmu Basketbal Olomouc.

Foto: Patrik Nguyen

 

autor:Česká streetballová federace

foto [14]| komentáře |

Oficiální míč Streetball mania
spalding


Oficiální nápoj Streetball mania
Rajec


partneři
centrum cerny most
sportcourt
precol
spedition
demos
intedoor
wohoz
dezka
ots
golss
sanex
Chocoland


mediální partneři
mediální partneři

za podpory
Projekt finančně podpořila MČ Praha 6

pravidla_prezentace_hl_m_prahy
www.praha.eu

děčín
© 2009 ČSF All right reserved. |  Created by Masojidek.cz |  RSS