Vybrali jsme a okomentovali pro Vás některá pravidla

Pravidla Streetbalových zápasů České Streetballové Federace

21.05. 11:30:51 Všechny turnaje Streetball-manie se hrají podle oficiálních pravidel České Streetballové Federace. Pravidla zcela logicky vycházejí z mezinárodních pravidel FIBA, ale jsou doplněna a upravena pro hru 3 na 3. Vybrali jsem pro vás ty nejzásadnější úpravy a okomentovali je tak, aby třeba i znalost pravidel pomohla k určení té správné taktiky… I když furt je to o tom, kdo tu kuličku dostane častěji skrz ten kroužek.

Kromě pravidel definovaných FIBA a doplněných ČSF pro turnaje ČSF apelujeme na hráče, aby v první řadě ctili dvě nepsaná a universální pravidla pro jakékoliv sportovní klání. Na mysli mám kontrétně známé - FAIR PLAY - a dále pak myšlenku PLAY 4 FUN. Tyto dvě sice nepsaná pravidla by měly určitě mít značnou váhu při hodnocení situací při hře.

Hrací čas - došlo ke změně
Pravidlo II

Hrací doba byl zkrácena na 13 minut hrubého času. Pozorovatel na kurtu pak hlásí odehraných 5, 10 a 12 minut utkání. K této změně jsme přistoupili na návrh hráčů v loňském ročníku, kdy ve finálových utkání docházelo k výrazné kumulaci únavy, na což účastníci závěrečných utkání upozorňovali. V letošním roce je tedy hrací doba 13 minut a utkání tak budou určitě mít vysoké tempo i ve finálových kolech.

Check míče
Pravidlo VII  a VIII

Při porušení pravidel se tak nevhazuje z autu, ale hra začíná podáním míče od obránce útočícímu hráči stojícímu za tříbodové čárou. Takto je hra zahajování i po obdrženém koši i při ztrátě míče nepřesnou přihrávkou do autu. Oproti basketbalu je tak veškeré vhazování nahrazeno „checkem míče“.

Změna držení míče - přihrávka, předání
Pravidlo IX

Míč nemusí být po změně jeho držení dopravován za tříbodovou čáru. K možnosti zakončovat stačí přihrávka nebo předání mezi spoluhráči kdekoliv na hřišti po nabytí kontroly nad míčem (i po obraném doskoku). Toto pravidlo kompenzuje nemožnost hrát na jeden koš rychlý protiútok. S aplikací tohoto pravidla má bránicí družstvo možnost využít aktivity na obraném doskoku a moment překvapení po zisku míče pod kontrolu.

Fauly a přestupky
Pravidla XIII, XIV a XVII
Fauly hlásí faulovaný hráč, který musí mít dostatek soudnosti vyhodnotit, jestli se jednalo o faul a nebo kontakt, který neměl zásadní vliv na hru a je přirozenou součástí hry „na ulici“. V této souvislosti upozorňujeme hráče na nebezpečí faulů, kdy je útočící hráč ve výskoku (ve vzduchu) a nemá žádnou možnost reagovat na případný kontakt-faul. Dále také na nepřiměřené používání loktů a horních končetin obecně mimo pomyslný válec a rovinu těla (relativně nové pravidlo v pravidlech FIBA - nebezpečné používání loktů).

Nesportovní chování - Play 4 fun
Pravidlo XVIII

Věříme, že nedojde k žádným projevům nesportovního chování, ať už ve fyzické nebo jiné (verbální) rovině. Turnaje Streetball-manie jsou především o setkání lidí a hráčů různých myšlenek, ale společným pozitivním vztahem ke streetballu a basketbalu. Chtějme hrát a bavit se …. Play 4 Fun

Pozorovatelé
Jsou oficiálními zástupci ČSF na každém kurtu a mají pravomoci s definitivní platností rozhodovat o řešení situace, na jejímž řešení se nejsou kapitáni schopni domluvit. Věřím, že těchto situací bude minimum.

 

autor:Roman Bednář

komentáře [1]|

Oficiální míč Streetball mania
spalding


Oficiální nápoj Streetball mania
Rajec


partneři
centrum cerny most
sportcourt
precol
spedition
demos
intedoor
wohoz
dezka
ots
golss
sanex
Chocoland


mediální partneři
mediální partneři

za podpory
Projekt finančně podpořila MČ Praha 6

pravidla_prezentace_hl_m_prahy
www.praha.eu

děčín
© 2009 ČSF All right reserved. |  Created by Masojidek.cz |  RSS