Pohled do zpětného zrcátka (hlavně) finálového turnaje PSLka 2017

P-Lukešová o utajeném kouzlu PSLka, famózní mušce i entuziasmu nováčka

Petra s trofejí pro nejlepší střelkyni PSLka ´17.

Petra s trofejí pro nejlepší střelkyni PSLka ´17.

23.12. 10:24:40 Premiérová účast na Pražské streetballové lize vynesla v kategorii žen týmu Gymstr stříbrnou příčku hned za týmem Na-ex, jenž letos dokázal zvítězit potřetí v řadě. A z řad stříbrného celku se navíc vyprofilovala i nejlepší střelkyně celé soutěže, jíž se stala Petra Lukešová. V poutavém interview s ní jsme se dotkli jejích snajperských dovedností, důležitosti pomoci spoluhráček, chvály od kapitánky vítězek či víkendu na Čerňáku.

Petro, stala ses nejlepší střelkyní Pražské streetballové ligy 2017. Co se Ti při přebírání ocenění pro top snajperku honilo hlavou a jaké jsi měla pocity?
Pocity jsem měla smíšené. Určitě jsem za tohle ocenění ráda. Nepovažuji se však za člověka, který je rád středem pozornosti, proto není divné, že jsem při jejím přebírání cítila značnou nervozitu a byla jsem ráda, když se pohledy ubíraly k dalším oceněným.

Čím podle Tebe byla zapříčiněna letošní výborná muška? Kvalitními pozicemi od spoluhráček nebo třeba i tím, že jsi měla tak úspěšnou předešlou basketbalovou sezonu, z níž sis dobře seřízená mířidla přenesla i do PSLka?
Tak střelecky vydařenou jsem měla i basketbalovou sezonu, z níž jsem si určitě hodně přenesla do streetballu. Samozřejmě bych netvrdila, že moje výborná muška je jen mojí zásluhou. Z velké části za to mohu poděkovat mým spoluhráčkám, díky nimž jsem se dostávala do výhodných střeleckých pozic, nebo mi ony samy připravovaly výhodné šance, ze kterých se snadno zakončovalo.

Stále je to týmový sport, a proto na tuto střelecky vydařenou sezonu nahlížím jako na týmový výkon. Někdo akci začal, vymyslel a mým úkolem už bylo jen to trefit, což se mi dařilo.

Za jaký tým válíš v pětkovém basketu a jak se Ti tedy vloni dařilo?
Do PSLka jsem vstoupila po skončení sezony, kterou jsem odehrála tu dobu ještě za „béčkový“ tým Strakonic. Našemu týmu se minulou sezonu moc nedařilo, provázela nás spousta zranění, ani mně se zdravotní neduhy nevyhnuly a na našem výkonu to bylo znát. Pohybovaly jsme se převážně ve druhé polovině tabulky. Byla to moje poslední sezona ve strakonických barvách a do letní přípravy jsem se zapojila už jako hráčka Aritmy, kde nyní aktivně působím.

S týmem Gymstr jste letos jakožto nováček soutěže obsadily druhou příčku. Potěšilo Vás, že jste vyšplhaly až takhle vysoko?
Nováčci jsou všeobecně podceňováni a myslím, že to byl jeden z důvodů našeho úspěchu. Samy jsme to braly jako zpříjemnění volného času. Na hřiště jsme chodily s klidnou hlavou hlavně se streetballem bavit, což bych označila jako naši cestu k úspěchu. Nikdo nevěděl, co od nás může čekat, a věřím, že jsme spoustu soupeřů překvapily. Mnohdy i samy sebe.

Ve finálovém klání jste podlehly týmu Na-ex. Co Vám k celkovému triumfu chybělo a kde hledáš příčiny finálového nezdaru?
Celkově byl soupeř lepší. Proměňovaly z dálky i zpod koše. Úspěšně zakončovaly vypracované akce. My oproti tomu nevyužívaly jasné šance, které jsme si vytvářely, což nás stálo první místo. Našemu týmu chyběly zkušenosti, přesnost v zakončení a asi na nás i dolehla určitá nervozita. Tohle soupeř zvládl lépe, a proto jim první místo patří oprávněně.

Kapitánka týmu Na-ex Míša Ferbasová v nedávném interview pro náš web prohlásila, že jste soutěž jako nový tým oživily. Těší Tě její slova? A jak sis i Ty sama užívala atmosféru a specifika PSLka i jeho finálového turnaje?
Určitě je příjemné, když Vás soupeř, a nejen on, vnímá jako pozitivní přínos, jak jsem již zmiňovala v Tvojí předešlé otázce. Se streetballem jsme začaly pro zábavu a doufám, že tahle atmosféra z nás byla cítit i na hřišti. Takhle jsem i já sama celou sezonu vnímala. Celková výborná organizace a „filosofie“ streetballu mi učarovala. Volnost, pohodoví lidé, kteří se kolem PSLka pohybovali, ať už organizátoři nebo samotní hráči, jen dotvořili celkový pozitivní obraz celé předešlé sezony.

Kromě druhé příčky ve finálovém turnaji PSLka jste letos dokázaly spolu s Šárkou Jozovou a Lindou Svobodovou (obě hájily barvy týmu Gymstr i na PSLku, pozn.) vyhrát pražské kolo Českého streetballového poháru. Jak sis triumf na střeše „Čerňáku“ i samotný turnaj vychutnala?
Ještě dnes si přesně vybavuji celý průběh víkendu a asi ještě nějakou dobu budu. (smích) Dlouho nezapomenu na vysoké teploty, které oba herní dny panovaly, a minimálně z mého pohledu to byl snad jeden z nejteplejších víkendů předešlého roku. Samozřejmě nelze opomenout ani vysoké herní tempo, ve kterém se celý turnaj odehrával.

Bohužel to korunovalo tolik nevděčné 4. místo (v nedělním velkém finále Českého streetballového poháru), což mě samozřejmě mrzelo. Dohromady to ve mně zanechalo opravdu velký sportovní zážitek. Značný podíl na tom mají i pořadatelé, kteří celou akci perfektně zvládli a vytvořili odpovídající atmosféru. Za to jim rozhodně patří velký dík!

Můžeme se jak na PSLku, tak i na Českém streetballovém poháru na Váš tým těšit i v příští sezoně?
Sama za sebe rozhodně mohu říct, že bych byla ráda, kdybychom se sešly ve stejném složení. Uvidíme, co přinese průběh roku. Obě Tebou zmiňované soutěže jsou zatím v nedohlednu.

Foto: Archiv Petry Lukešové

autor:Česká streetballová federace

foto [5]| komentáře |

Oficiální míč Streetball mania
spalding


Oficiální nápoj Streetball mania
Rajec


partneři
centrum cerny most
sportcourt
precol
spedition
demos
intedoor
wohoz
dezka
ots
golss
sanex
Chocoland


mediální partneři
mediální partneři

za podpory
Projekt finančně podpořila MČ Praha 6

pravidla_prezentace_hl_m_prahy
www.praha.eu

děčín
© 2009 ČSF All right reserved. |  Created by Masojidek.cz |  RSS